Časování slovesa být

(já) jsem, (ty) jsi, (on) je

(my) jsme, (vy) jste, (oni) jsou

Všeználkova hra: vymysli slova se stejným počátečním písmenem v tomto pořadí - přídavné jméno, podstatné jméno, příslovce, sloveso.

Krásná slova na jedno počínající písmeno poslala Lucka O., Marianna, Adriana, Denis, Lucka G., Klaudie a Martin.

Neohebné slovní druhy

Stáhněte si neohebné slovní druhy. Kdo má možnost, vytiskněte. Doporučuji postupovat stejně jako u ohebných slovních druhů.

Např. probírají se příslovce - vystřihnu si příslovce a nalepím do sešitu. Kdo nemá možnost tisku, může si vždy daný slovní druh opsat do sešitu.

Zájmena jsou slova, která zastupují podstatná jména nebo na ně ukazují.

Příklady zájmen: já, on, vy, tento, ta, žádný, co, kdo, některý, která, něčí...

Zájmen existuje opravdu hodně, můžete zkusit online cvičení, ve kterém si je pořádně procvičíte: https://skolakov.eu/cesky-jazyk/3-trida/slovni-druhy/zajmena/vyhledavani-1.html

8. úkol: Vymysli 5 vlastních jmen pro zvířata.  Pak tato jména zapiš do formuláře, ale seřazené podle abecedy.

Jste moc šikovní. Odpovědi byly správné.

Pádové otázky - aby se vám líp pamatovali, stáhněte si pádové otázky i se slovem maminka (alespoň uvidíte, jak krásně se dá skloňovat toto slovo).

Jsem ráda, že všichni čtete. Děkuji všem, kteří mi poslali své přečtené knihy.

Pro zajímavost se můžete podívat, co čtou vaši spolužáci.

Pá 22.5.

Úkol do sešitu: Podívejte se na věty od spolužáků, vyberte si 3, které se vám líbí nejvíce a přepište je do sešitu. Nejprve vynechte řádek, napište datum, pak nadpis: Věty od spolužáků. Kdo bude chtít, může svého skřítka Zíválka nakreslit.

Út 19.5.

7. úkol: Zapište slovo z tajenky do formuláře.

Správně odpovědělo 23 žáků.

Řešení: Razítko.

Pá 15.5.

Speciální úkol: Jsem moc zvědavá, jaké knihy jste přečetli za dobu, kdy nemůžeme být ve škole. Napište knihu/ knihy. Kdo chce, může napsat u knihy i autora. Těším se na zajímavé tipy.

Své přečtené knihy mi poslalo všech 23 žáků.

Středa 13.5.

6.úkol: Vyluštili jste tajenku v uč. 58/4. Vyšlo vám jméno skřítka. Vaším úkolem je vymyslet větu, ve které se toto jméno bude vyskytovat. Čím více slov bude mít věta, tím lépe.

První nádherné souvětí mi poslal Marek.

Další nádherné věty mi napsali: Marianna, Kryštof, Adriana, Lucka G., Míša, Lucka O., Mikuláš, David, Klaudie, Štěpán V., Michal V., Matyáš, Martin, Anička H., Štěpán K., Denis, Justýna, Anička L., Kuba Č., Mirek, Kuba Š., Sisi.

Úkol do sešitu: Opište si do sešitu slovní druhy, ke kterým patří slova od vyjmenovaných slov po S, V a Z (stáhněte si dokument a opište).

5. úkol: Velká Všeználkova hra (uč. 56/13).

Podívej se do učebnice a zkus složit 11 slov. Místo čtverečku doplň i/y, í/ý. Pokud by někdo se skládáním slov měl velké potíže, pošle mi alespoň slova, která složil.

Při psaní slov si dávejte pozor při psaní předpon. Předpona vy-/ vý- se píše s y/ý. Pozor i na psaní vlastních jmen!

Hodnocení: 23 žáků poslalo svoje vyluštěná slova. Velká pochvala!

Řešení: Vyšlo 11 slov: vítěz, vítr, vynález, Viktor, výheň, vydržet (vydržte), uvítat, uvidět, vyrobit, vidlička, vyšívat.

Úkol do sešitu: Vymysleli a napsali jste moc krásné věty. Moc vás chválím. Některé jsem trochu poupravila.

Váš úkol je opsat 4 věty od spolužáků do sešitu Čj (nejprve vynechat řádek, napsat datum ...).

4. úkol: Kdo poctivě splnil úkol v pr. s. 27 - 1. tajenka, bude to mít jednoduché: Napsat větu, která obsahuje slovo VÍT.

Hodnocení: Napsali jste moc pěkné věty. Velká pochvala.

U vyjmenovaných slov po V se setkáváme s předponou vy-, vý-

Abychom uměli správně doplnit i/y, í/ý musíme se naučit poznat, kdy jde o předponu a kdy ne.

Doporučuji projít si následující odkaz: https://www.zs-mozartova.cz/data/projekty_materialy/338/VY_32_INOVACE_17.18.PLA.CJ.3.pdf

3. úkol: V pracovním sešitě na str. 26 vypsat slova s y/ý po V. Do formuláře pak vypsat pouze slova, která obsahují předponu vy-/vý-.

Vyhodnocení: Správně odpovědělo 22 žáků.

Řešení: Předponu vy-/vý- obsahují slova: vyplnit, vyměnit, vypadal, vykázal.

2. úkol: Časuj sloveso zpívat.

Vyhodnocení: Správně odpovědělo všech 23 žáků. Velká pochvala!

Správně odpověděli Lucka O., Kuba Š., Denis, Míša, Martin, Klaudie, Matyáš, Adriana, Marianna, Štěpán K., Michal, Štěpán V., Justýna, Kuba Č., Kryštof, Marek, Mikuláš, Lucka G., David, Anička L., Mirek, Anička H., Sisi.

Řešení:

1. os. j. č. (já) zpívám                                                      1. os. mn. č. (my) zpíváme

2. os. j. č. (ty) zpíváš                                                      2. os. mn. č. (vy) zpíváte

3. os. j. č. (on, ona, ono) zpívá                                      3. os. mn. č. (oni, ony, ona) zpívají

1. úkol: V pracovním sešitě na str. 23 jste měli v 1. tajence podtrhnout podstatná jména.

Vyhodnocení: Na první pokus správně odpovědělo 21 žáků. Chválím vás!

Správné řešení: Podstatných slov je ve vyjmenovaných slovech po S - 5 : syn, sýr, sýkora, sýček, sysel.

Jste moc šikovní!